Ezt a bejegyzést igazából egy vallomással kell kezdenem. Mégpedig arról, hogy sajnos egy kissé függő vagyok, az internet, azon belül is a nagy kék közösségi oldal függője. Sajnos ez van, nincs mit szépíteni rajta, még az sem ment fel, hogy gyakorlatilag teljes mértékig itt szervezem és népszerűsítem az óráimat, mert emellett is nagyon sok időt töltök fent. Ennek pedig az az oka, hogy amikor az ember egyedül van otthon egy kicsi gyerekkel naphosszat, akkor is szüksége van a felnőtt világgal való kapcsolatra, de ezzel együtt az érdeklődés is beszűkül kissé (ugye-ugye, a gyerek előtti időkben ki hitte volna, de az ember lánya tényleg képes órákig pelenkákkal, babaholmikkal és társaikkal foglalkozni, ha épp ez a főfoglalkozása…) 😀
Persze most következhetne az, hogy “Távozz tőlem Facebook!” felkiáltással hátat fordítva lelkesen fogadkozom, hogy márpedig ennyi volt, megjavulok és ezentúl offline leszek és csak a házimunkának élek (muhahaha), természetesen ha ezt tervezném, akkor nem írnék épp cikket 🙂 Viszont rájöttem, hogy ezt a függőséget ki is lehet használni jó dolgokra és általa olyan közösségekhez csatlakozni, ahol sokat tanulhatok, inspirálódhatok. Számomra ezek a csoportok, amit az alábbiakban bemutatok, vagy sok segítséget adtak, vagy a közösség nagyon jó, vagy tele van remek ötletekkel, inspirációkkal – természetesen mindezt babagondozás / gyereknevelés témában. Figyelem, a lista súlyosan szubjektív, elolvasása csak saját felelősségre! 🙂
Szoptatási tanácsadás – kérdezz felelek
Egy újdonsült anya életében a szoptatás az első időszak alfája és omegája és ebben a témában még manapság is rengeteg tévhit és elavult nézet terjed, sajnos nem jelent ez alól kivételt sok esetben a kórházi és egyéb egészségügyi személyzet tudása sem. Ennek okait és miértjeit sejtem, valamilyen szinten el is fogadom, ám ha onnan nézem, hogy nem megfelelő információ átadásával már az egész szoptatás sikeressége elbukhat, akkor már kevésbé vagyok megértő. A sikeres szoptatás három összetevőből áll össze: egyik az anya akarata, elhatározása, a második a környezet támogatása, a harmadik pedig a megfelelő információ. Az elsőt mindenki maga tudja, a második adott (bár családtagként, ismerősként jó tudni, hogy milyen sokat jelent, ha kifejezzük támogatásunkat!), a harmadik tényezőnél azonban ahogy ki is emeltem, nagyon lényeges az információ megfelelősége. Ha például nem tudja egy édesanya, hogy az anyatej termelődése a kereslet-kínálat elvén működik és nem azon múlik, hogy mekkora a melle vagy hogy a családjában meddig tudtak szoptatni a nők, akkor könnyen félrevezethetik ők a téves információk. Ebben a csoportban szerencsére nem fog senki korszerűtlen tanácsokat hallani, így ha valaki rendelkezik megfelelő elhatározással, az itt található ismeretek alapján bizton számíthat sikeres és hosszan tartó szoptatásra. Érdemes először a korábbi posztokat olvasgatni, de bárki tehet fel kérdéseket a saját egyedi problémájáról és a szakértők válaszai mellett időnként lehetőség van anyai tapasztalat megosztására is (amennyiben a kérdés tartalmazott erre vonatkozó kérést vagy releváns a témában ), de ha nem indokolt, akkor sok esetben csak szakértői válasz érkezik, minden esetben korszerű és megfelelő információkkal. Minden szoptatást tervező vagy a szoptatással kapcsolatban bármilyen kérdéssel rendelkező édesanyának csak ajánlani tudom ezt a csoportot.
BLW – “Falatkás” avagy darabos, igény szerinti hozzátáplálás
Mint azt írtam, a lista szubjektív, és mivel mi nem püréztünk, hanem falatkásan kezdtük a hozzátáplálást, így hozzátáplálás témában nekem ez alap csoport, ahol rengeteg kérdésre választ kaptam. Be kell valljam, hogy az elején én is nagyon bizonytalan voltam, hogy melyik módszert válasszam és bár a püré tűnt könnyebb útnak, sejtettem, hogy az igazából nem az lesz – és ahogy elnézem az éttermekben, hogy mekkora gyerekeket etetnek, hogy mennyire nem önállóak az asztalnál, akkor biztosan tudom, hogy jól döntöttem. Nagyon sokat segített természetesen az is, hogy volt az ismerősi körömben olyan anyuka, akivel megoszthattam az aggályaimat, félelmeimet és ő a tapasztatalai által segített ezeket eloszlatni. Ha valakinek nincs ilyen ismerőse, ebben a csoportban is bátran felteheti a kérdéseit, itt is lehet látni a kiemelt válaszadókat (moderátorok és admin), akik hiteles tudás birtokában válaszolnak és mellette ott vannak a “csakanyák”, akik pedig a tapasztalataikat osztják meg. Ha valaha is elgondolkoztál ezen az irányzaton, akkor ebben a csoportban minden segítséget megkaphatsz.
Egyszerűbb gyermekkor – tapasztalatok
Nagyon szeretem ezt a témát, mert szerintem a mai gyerekek aránytalanul sok holmival rendelkeznek és a szemlélet alapját képező könyv (Kim John Payne – Egyszerűbb gyermekkor) pontosan ugyanezt mondja, rávilágítva az ebből fakadó problémákra, de a gyakorlati megvalósításhoz is tartalmaz segítséget. A csoport tagjai ebben a szellemiségben nevelik gyerekeiket, és nagyon sok, hétköznapok során felmerülő kérdés kerül megvitatásra ennek kapcsán. Nagyon szeretem még benne azokat a bejegyzéseket, ahol a szülők megosztják a saját megoldásaikat, hogy például hogyan rendezik be a gyerekszobát, milyen játékokat tartanak meg – ezek néha nagyon klassz megoldások és szemet gyönyörködtetőek is. Sokat segít ez a módszer olyankor is, ha épp elkap annak a heve, hogy szeretném megajándékozni a kislányomat, hogy lássam az örömét (ki ne szeretné ezt látni?), de felidézem, hogy már így is rengeteg játéka van és józanul átgondolva a legtöbb esetben valóban nincs egyáltalán szükség egy újabb holmira – főleg, hogy az utcán talált gesztenyék, diók, kavicsok és botok toronymagasan vezetnek a játékok népszerűségi listáján, örömet okozni pedig a legjobban úgy tudok, ha leülök vele játszani.
Természetes játékok
Ez a te csoportod, ha a fiserprájsz és egyéb csörgő-zenélő papagájtarka műanyag izéktől kiráz a hideg 😀 Ahogy az ember kiválogatja az őt körülvevő tárgyakat, úgy a gyerek játékai sem képeznek kivételt. Nincs itthon szobányi játék, hiszen ahogy írtam, az egyszerűbb gyermekkor szemléletét igyekszem tartani, de ebbe az is beletartozik, hogy lehetőség szerint minél kevésbé irányított legyen a játékszer – tehát az a jó, ha minél semlegesebb, mert akkor a gyerek fantáziája sokkal jobban kibontakozhat. Ilyen játék mondjuk egy egyszerű fa építőkocka készlet, amit mi a közelben lévő adományboltból fillérekért szereztünk be és így ráadásul az újrahasználatnak köszönhetően környezetbarát módon jutottunk hozzá. A csoportban rengeteg ötletet találtam már arra vonatkozóan, hogy milyen korban milyen játékot érdemes a kicsiknek kínálni, sok gyerekkönyvet vettem az alapján, amiket itt ajánlottak (és ezek nagyon be is váltak) és olyan készítőket is megismerhettem, akikhez valószínűleg más módon nem jutottam volna el.
EC • Természetes csecsemőhigiénia • 0-18 hó / EC • 18 hó felett
Ez egészen pontosan két csoport, mert életkor szerint ketté van bontva, de ugyanazok állnak mögötte, így ez inkább egy technikai jellegű kérdés. Az EC (Elimination Communication), durva fordításban ürítési kommunikáció (szebben csecsemőkori segített szobatisztaság) egy olyan csecsemőgondozási módszer, ami arra alapoz, hogy a picik sem szeretnek maguk alá piszkítani. Már újszülött kortól meg lehet figyelni a jeleket, ami alapján megismerkedhetünk a babánk ürítési szokásaival és így felajánlhatjuk nekik a bilit. Bevallom, én elsőnek higiéniai okokból próbáltam ki ezt a módszert és kiderült, hogy nagyon is jól működik – pedig csak részlegesen gyakoroltuk. Valahogy a pisiben/kakiban ázó babapopsi gondolatát nem éreztem komfortosnak és szerintem a kislányom is így volt ezzel, mert a járás beindulásáig nagyon szépen működött a dolog, azután volt egy hosszabb visszaesés, de az idei nyár óta a bugyiké a terep 😉 A csoportban rengeteg hasznos információ visszakereshető, de itt is lehet kérdezni.
Édesanyák ❤️ (Szakértői Csoport)
Mosható pelenka piac és csevegő
Babával jógázom
Minden szentnek maga felé, ugye, de nem csak ezért hozom ide ezt a csoportot, mert én adminisztrálom: egyszerűen annyira kedves kis csoporttá alakult viszonylag rövid idő alatt, hogy megmelengeti a szívemet, ha benézek 🙂 Az üzenet egyszerű, az anyaság és a jóga szeretete köti össze a tagokat, de akinek van/volt pici gyereke, az tudja, hogy nem könnyű erre időt szánni. Szerencsére azonban a csoport tagjai inspirálják egymást és egymás küzdelmeit és sikereit látva, ezen keresztül a saját gyakorlásunkat is átértékelhetjük és újabb lendületet kaphatunk. Én nagyon büszke vagyok erre a kis közösségre <3
Ha tetszett az írás, várlak a közösségi oldalakon is:
kövesd Facebook oldalamat itt, az Instagramon pedig itt találsz meg.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: